biznesowa - wpis (901 x 560 px) - mniejs (2)

Turkusowa organizacja. Dlaczego wybraliśmy turkus?

Turkusowa organizacja to jeden ze stylów zarządzania, który wyróżniamy obok: organizacji czerwonej, bursztynowej, pomarańczowej oraz zielonej.  Turkusowa organizacja jest najbardziej dojrzałym stylem zarządzania a firmy, które się na nią zdecydowały często po drodze były „zielone” czy „pomarańczowe

Turkusowy styl zarządzania powstał w połowie XX wieku, jest on więc dość nowy. Charakteryzuje się brakiem hierarchii, w firmie nie ma szefa i stanowisk — jest za to zaufanie i branie pełnej odpowiedzialności za wykonywane zadania. 

Członkowie zespołu w turkusowej organizacji nie podlegają nikomu, lecz wspólnie realizują cele ważne dla całej firmy. Organizacje, które wybrały turkus stawiają na umiejętności pracowników i to właśnie one determinują ich zadania. Turkusowe firmy zwracają uwagę na osobowość pracowników i wartości, jakimi się kierują. Ważna jest szczerość, zaangażowanie oraz poczucie wspólnego celu. 

Wszystko to, co napisaliśmy może dla niektórych brzmieć jak utopia. Dlatego należy podkreślić, że droga do zostania w pełni turkusową organizacją jest długa i wyboista. Nie jest też powiedziane, że turkusową organizacją stajemy się raz na zawsze. Na co uważać? Jakie są wady i zalety turkusowych organizacji? 

 

Szerzej o tym temacie i naszym wyborze turkusu rozmawialiśmy w ramach naszego projektu Kurs na Turkus.

Zapraszamy Cię do posłuchania lub obejrzenia.

Kurs na Turkus

Dodatkowe materiały

Książki, o których mówiliśmy na nagraniu:

1. Pracować inaczej, autorstwa: Frederic Laloux.
2. Doktryna jakości, autorstwa Andrzej Jacek Blikle

Nasze kanały, gdzie szerzej omawiamy aspekty turkusowych organizacji na YouTube oraz Spotify:

Kontakt z nami

A może właśnie Twoja firma lub miejsce, w którym pracujesz jest jedną z organizacji turkusowych? Być może przygotowujecie się lub jesteście w trakcie zmiany koloru? 

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, masz pomysł na odcinek lub chciałbyś w nim wystąpić — zapraszamy do kontaktu! 

Autor: Zespół BIZNESowa

Comments are closed.