Turkusowa organizacja wyróżnia się na tle pozostałych modeli zarządzania. Większość z nas jest przyzwyczajona do hierarchii stanowisk obecnej w miejscu pracy — jest szef, dyrektor, koordynator, specjalista i tak dalej. W turkusie takie nazewnictwo nie ma racji bytu. Zmiana tego, jakby mogło się wydawać naturalnego podziału, jest jedną z głównych cech turkusu, ale przecież nie o nazewnictwo tutaj chodzi. Turkusowa struktura organizacji zakłada równość wszystkich członków zespołu.
Turkusowe organizacje świadomie odchodzą od przydzielania stanowisk. Każdy pracownik sam organizuje swoją pracę, zajmując się obszarami, które są zgodne z jego kompetencjami. Za taką zmianą idzie branie pełnej odpowiedzialności za wykonywane zadania, jak i również możliwość „rozwijania skrzydeł” w innych obszarach. Praca w turkusie skupia się bowiem na współpracy, i uczestnictwie w różnych projektach ważnych z perspektywy całej organizacji. Najważniejszą i niepodważalną kwestią jest wzajemne zaufanie wśród członków zespołu.
Cechy charakterystyczne turkusowych organizacji to samozarządzanie, ale także elastyczne godziny i warunki pracy. Każdy sam jest sobie szefem i organizuje swoją pracę zgodnie ze swoimi predyspozycjami. Turkusowe firmy dają więc wiele swobody swoim pracownikom, jednak nie zwalniają ich z brania odpowiedzialności za prowadzone projekty.
Czy w turkusie wszystkim jest do twarzy? Czy każda firma może wprowadzić turkusowy model zarządzania? Czy każdy pracownik odnajdzie się w turkusowym modelu zarządzania?
Na te pytania staramy się odpowiedzieć w naszych materiałach w ramach projektu Kurs na Turkus, które znajdziecie poniżej.
Kurs na Turkus
Zapraszamy Cię do zapoznania się z odcinkiem.
Kontakt z nami
A może właśnie Twoja firma lub miejsce, w którym pracujesz jest jedną z organizacji turkusowych? Być może przygotowujecie się lub jesteście w trakcie zmiany koloru?
Jeśli chcesz z nami porozmawiać, masz pomysł na odcinek lub chciałbyś w nim wystąpić — zapraszamy do kontaktu!
Autor: Zespół BIZNESowa