biznesowa - wpis (901 x 560 px) - mniejs (4)

Cechy charakterystyczne turkusowej organizacji

Turkusowa organizacja wyróżnia się na tle pozostałych modeli zarządzania. Większość z nas jest przyzwyczajona do hierarchii stanowisk obecnej w miejscu pracy — jest szef, dyrektor, koordynator, specjalista i tak dalej. W turkusie takie nazewnictwo nie ma racji bytu. Zmiana tego, jakby mogło się wydawać naturalnego podziału, jest jedną z głównych cech turkusu, ale przecież nie o nazewnictwo tutaj chodzi. Turkusowa struktura organizacji zakłada równość wszystkich członków zespołu. 

Turkusowe organizacje świadomie odchodzą od przydzielania stanowisk. Każdy pracownik sam organizuje swoją pracę, zajmując się obszarami, które są zgodne z jego kompetencjami. Za taką zmianą idzie branie pełnej odpowiedzialności za wykonywane zadania, jak i również możliwość „rozwijania skrzydeł” w innych obszarach. Praca w turkusie skupia się bowiem na współpracy, i uczestnictwie w różnych projektach ważnych z perspektywy całej organizacji. Najważniejszą i niepodważalną kwestią jest wzajemne zaufanie wśród członków zespołu.

Cechy charakterystyczne turkusowych organizacji to samozarządzanie, ale także elastyczne godziny i warunki pracy. Każdy sam jest sobie szefem i organizuje swoją pracę zgodnie ze swoimi predyspozycjami. Turkusowe firmy dają więc wiele swobody swoim pracownikom, jednak nie zwalniają ich z brania odpowiedzialności za prowadzone projekty. 

Czy w turkusie wszystkim jest do twarzy? Czy każda firma może wprowadzić turkusowy model zarządzania? Czy każdy pracownik odnajdzie się w turkusowym modelu zarządzania? 

Na te pytania staramy się odpowiedzieć w naszych materiałach w ramach projektu Kurs na Turkus, które znajdziecie poniżej. 

Kurs na Turkus

Zapraszamy Cię do zapoznania się z odcinkiem.

Dodatkowe materiały

Książki o modelu turkusowych organizacji, które polecamy:

1. Pracować inaczej, autorstwa: Frederic Laloux.
2. Doktryna jakości, autorstwa Andrzej Jacek Blikle

Nasze kanały, gdzie szerzej omawiamy aspekty turkusowych organizacji na YouTube oraz Spotify:

Kontakt z nami

A może właśnie Twoja firma lub miejsce, w którym pracujesz jest jedną z organizacji turkusowych? Być może przygotowujecie się lub jesteście w trakcie zmiany koloru? 

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, masz pomysł na odcinek lub chciałbyś w nim wystąpić — zapraszamy do kontaktu! 

Autor: Zespół BIZNESowa

Comments are closed.